Dlaczego złoto ciemnieje?

Złota biżuteria to jedna z najbardziej klasycznych propozycji, jeśli chodzi o gustowne dodatki. Jest wyjątkowo chętnie wybierana zarówno przez panie, jak i panów. Jest to spowodowane jej wyjątkową klasą - tego rodzaju biżuteria prezentuje się niezwykle efektownie, nawet jeśli składa się jedynie z niewielkiego elementu. Złota biżuteria jest więc również wspaniałym pomysłem na prezent. Niestety, wiele osób może być zaskoczonych niemiłą niespodzianką w postaci zmiany barwy biżuterii, czyli pojawienia się nieestetycznego czarnego nalotu. To rodzi ważne pytanie: dlaczego złoto ciemnieje?

Dlaczego złoto ciemnieje? Ciemnienie a wybór odpowiedniej biżuterii

Złoto jest jednym z najchętniej wybieranych kruszców, jeśli chodzi o zaopatrzenie się w klasyczny zestaw biżuterii. Nic tak nie podkreśla każdej stylizacji, jak stylowe złote dodatki, które nigdy nie wychodzą z mody. Właśnie przez swoją ponadczasowość te elementy są tak chętnie wybierane na różnorodne okazje. Niezależnie od tego, czy szykujesz się na wielkie wyjście, lub potrzebujesz dodatku do codziennych stylizacji do pracy, złota biżuteria z pewnością będzie świetnym wyborem, który Cię zachwyci. Klasyka w postaci złotych dodatków to też wyjątkowa opcja na prezent - wystarczy jeden mały element biżuterii, aby wywołać uśmiech na twarzy obdarowywanego. Wiele interesujących propozycji znajdziesz w sklepie internetowym - możesz wybierać spośród pięknych pierścionków, naszyjników czy spinek do mankietów, a także wielu innych.

Złota biżuteria zawsze jest w stanie ucieszyć, niezależnie od tego, czy kupujesz ją samodzielnie, czy może otrzymujesz wyjątkowy prezent od najbliższej osoby. Czas radości z nowego nabytku może jednak zostać zburzony przez niemiłą sytuację, jaką jest pojawienie się ciemnego nalotu na powierzchni złotej biżuterii. Wiele osób zastanawia się, czy jest to jednoznaczna oznaka  tego, że zakupione elementy są słabej jakości. Czy jednak aby na pewno biżuteria, która poddała się procesowi czernienia, musi być wykonana z nieodpowiednich surowców? Rozważania o tym, dlaczego złoto ciemnieje, mogą prowadzić do tego rodzaju konkluzji. Warto jednak podkreślić, że zazwyczaj nie mają one odzwierciedlenia w rzeczywistości. Owszem, słabej jakości biżuteria, która jedynie “udaje” wykonanie z wysokiej jakości kruszcu faktycznie jest wysoce narażona na poddanie się procesowi czernienia. Jednak  słaba jakość biżuterii to nie jedyna przyczyna pojawienia się nieestetycznego ciemnego nalotu.

Dlaczego złoto ciemnieje na ciele?

Proces ciemnienia najszybciej można zauważyć podczas intensywnego noszenia biżuterii. Zdejmując ją raz na jakiś czas, możesz dostrzec na swojej skórze ciemne ślady w miejscu noszenia danego elementu. To znak, że biżuteria poddała się procesowi ciemnienia. Jego ślady widać również na samej powierzchni złota, która stopniowo przestaje zachwycać swoim nienagannym wyglądem. To z pewnością największa strata dla właścicieli takiej biżuterii - połyskujące w świetle złoto to przecież najlepsza ozdoba, która zawsze należycie podnosi estetykę całej stylizacji.

Obserwując ten niepokojący proces, możesz zacząć zastanawiać się, dlaczego złoto na palcu ciemnieje. Warto więc podkreślić, że ciemnienie złota jest naturalną reakcją i może wystąpić również w przypadku produktów o wysokiej jakości wykonania. Pojawienie się nieestetycznego ciemnego nalotu jest znakiem rozpoczęcia procesu utleniania, który zachodzi naturalnie. Poddaje się mu ligura, czyli mieszanka metali nieszlachetnych, w większym stopniu obecna w biżuterii niższej próby. Szybszemu rozwojowi tego procesu sprzyja noszenie złotych dodatków na ciele. Zastanawiasz się, dlaczego złoto na palcu ciemnieje? Dzieje się tak głównie z uwagi kontaktu biżuterii z potem, który dodatkowo może przyspieszać cały proces utleniania.

Dlaczego złoto ciemnieje po zdjęciu?

Skoro biżuteria może ciemnieć w kontakcie ze skórą, najbezpieczniej będzie ją przechowywać w szkatułce - do takiego wniosku może dojść wielu posiadaczy elementów ze złota. Warto jednak podkreślić, że nawet w takim przypadku może nastąpić proces utleniania. Lepiej jest więc korzystać z biżuterii normalnie i w razie potrzeby zastosować specjalny środek czyszczący, który skutecznie usunie ciemny nalot.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię