Jak sprawdzić czy biżuteria jest złota?

Złoto to niewątpliwie symbol luksusu i elegancji. Służy on między innymi do wyrobu biżuterii. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie przedmioty w złotym kolorze zawierają prawdziwe złoto. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak sprawdzić prawdziwość złota, zajrzyj do tego artykułu. 

Jak sprawdzić, czy biżuteria jest złota? Skontroluj próbę! 

Produkty wykonane z prawdziwego złota mają wygrawerowaną próbę. Najpopularniejsze są wyroby oznaczone numerem 333, 585, 750, 960 i 999. Należy pamiętać, że na tej podstawie określa się wartość i szlachetność produktu. Na przykład próba 999, oznacza, że zawartość prawdziwego złota w wyrobie wynosi 99,9%, natomiast 0,1% stanowią inne kruszce, nadające biżuterii twardości. 

Rzadko zdarza się, że próba złota jest podrobiona, a produkt wykonany jest z materiału nieszlachetnego. Jednak często producenci biżuterii podają zbyt wysoki numer w celu podniesienia wartości wyrobu. Z tego względu przed zakupem danego produktu, warto sięgnąć również po inne, analogowe metody kontroli prawdziwości złota. Jeśli chcesz je poznać, zapraszamy do dalszej części artykułu. 

Jak sprawdzić, czy biżuteria jest ze złota? Wykonaj próbę magnesu

Najprostszym sposobem na sprawdzenie prawdziwości złota w domu jest przyłożenie do niego magnesu. Jeśli wyrób zareaguje na magnes, oznacza to, że jest wykonany z innego materiału niż złoto, ponieważ ten szlachetny kruszec nie ma właściwości magnetycznych. 

Często pojawia się jednak pytanie, czy inne kruszce, dodawane do złotej biżuterii w celu utwardzenia, nie mogą spowodować przyciągania magnesu. Otóż materiały, występujące w składzie naszyjników, pierścionków czy kolczyków również należą do grupy diamagnetyków. Oznacza to, że produkty o niższej próbie złota także nie powinny reagować na magnes. 

Jednak, aby się upewnić, co do prawdziwości złota, warto wykonać dodatkowe testy. Zapraszamy do zapoznania się z innymi sposobami kontroli autentyczności złota.

Jak rozpoznać złoto? Przyjrzyj się barwie wyrobu 

Zauważyłeś, że na zakupionej biżuterii pojawiły się przebarwienia? Złoto zaczęło zmieniać swój dotychczasowy kolor? Może to świadczyć o nieodpowiednim przechowywaniu wyrobów. Przebarwienia często pojawiają się, gdy złoto wchodzi w reakcję chemiczną z powietrzem lub wodą. Niestety przebarwienia mogą również oznaczać, że mamy do czynienia z biżuterią wykonaną z nieszlachetnego kruszca. Nieestetyczne  plamy często pojawiają się również na wyrobach pozłacanych.

Jak sprawdzić, czy to złoto? Wykonaj próbę Archimedesa 

Jedną z najskuteczniejszych metod sprawdzania prawdziwości złota jest próba Archimedesa, polegająca na obliczaniu gęstości kruszca. Aby ją wykonać, należy pamiętać, że gęstość złota wynosi 19,3 g/cm3. 

Do wykonania próby Archimedesa potrzebujesz szklanego naczynia z wodą. Świetnie sprawdzi się np. szklanka, ponieważ objętość będzie stanowił iloczyn jej wysokości, promienia podstawy podniesionego do kwadratu oraz liczby Pi. Gdy otrzymasz wynik, włóż do naczynia biżuterię, a następnie oblicz różnicę wypartej wody i zapisz ją w centymetrach sześciennych. Na końcu podziel masę przez objętość wypartej cieczy. Iloraz dostarczy Ci informacji o gęstości. Jeśli otrzymasz wynik ok. 19,3 g/cm3, oznacza to, że posiadasz produkt wykonany z prawdziwego złota. 

Chcesz kupić biżuterię z prawdziwego złota? Nie daj się nabrać na okazje

Pamiętaj, że złoto to drogi i szlachetny kruszec. Jego zakup to prawdziwa inwestycja. Z tego względu żaden uczciwy sprzedawca nie zaoferuje Ci biżuterii ze złota w zbyt niskich cenach, ponieważ najpewniej straciłby dużo pieniędzy. Jeśli chcesz kupić tanio złote wyroby, śledź strony zaufanych jubilerów. Często pojawiają się na nich atrakcyjne promocje. 

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię