Jak sprawdzić czy diament jest prawdziwy?

Mówi się, że diamenty to najlepsi przyjaciele kobiety. Jednak zdarza się, że wokół krążą także fałszywi przyjaciele. Jak zdobyć pewność, że nabywany lub posiadamy diament jest oryginalny?

 

Warto wspomnieć, że diament dotyczy nieoszlifowanego surowca. Produkt, z którym zazwyczaj ma się do czynienia, to tak naprawdę gotowy, w pełni obrobiony kamień. Terminologia wskazuje, że tak przygotowany jest już brylantem, jednak obu wersji używa się w potocznym słownictwie. Jak sprawdzić, czy diament jest prawdziwy?

 

Po czym poznać diament?

 

W przypadku zakupionych współcześnie diamentów nie ma z tym dużego problemu, ponieważ te drogocenne kamienie są opatrzone stosownymi certyfikatami, które potwierdzają ich autentyczność. Sprawa ma się nieco inaczej, jeśli biżuteria z diamentem została odziedziczona. Pomocne mogą okazać się domowe sposoby, dzięki którym można dowiedzieć się, czy posiadany brylant jest naprawdę drogocenny. Czy trzeba być specjalistą, żeby wiedzieć, jak poznać diament? Niekoniecznie, jednak by mieć pewność, warto się do niego udać. Uzyskamy informację od prawdziwego specjalisty, który fachowym okiem zbada kamień i rozwieje wątpliwości.

 

Kilka sposobów na to jak sprawdzić diament, czy jest prawdziwy

 

Przyglądając się brylantowi przez szkło powiększające, możemy dostrzec kilka istotnych, często decydujących kwestii. W pierwszej kolejności jest to sposób umiejscowienia brylantu w biżuterii. Jeśli kamień nie został idealnie zamontowany, można nabrać przypuszczeń o braku oryginalności. Oprócz tego diamenty w biżuterii najczęściej są łączone ze złotem bądź platyną. W sytuacji kiedy brylant umieszczony jest w srebrze bądź materiale pozłacanym, prawdopodobnie mamy do czynienia z podróbką. Są to jednak jedynie przypuszczenia. Pod lupą można sprawdzić kilka ze znaczących cech, np. ostrość krawędzi. Oryginalny diament powinien mieć ostre krawędzie, falsyfikaty często mają je zaokrąglone.

 

Sprawdzając sposób załamania światła, bardzo łatwo jest sprawdzić, czy kamień jest tak szlachetny, jak być powinien być. Diamenty odbijają promienie świetlne w bardzo wyjątkowy sposób. Fałszywe kamienie szlachetne będą one odbijały światło w kolorach tęczy bez względu na to, w które miejsce falsyfikatu spojrzymy. Prawdziwy diament je rozproszy, jednak barwy tęczy ujrzymy jedynie na zewnątrz. Wewnątrz natomiast dostrzeżemy jedynie szare i białe wiązki.

 

Możliwe jest sprawdzenie prawdziwości diamentu także przez umieszczenie go na fragmencie gazety. Z powodu odbijania światła w zupełnie wyjątkowy sposób niemożliwe będzie odczytanie liter powstałych z użyciem czarnego tuszu. W sytuacji posiadania podróbki bez problemu odczytamy litery. Niestety, ta metoda sprawdzi się jedynie w przypadku klejnotów, które nie są umieszczone w biżuterii.

 

Prostym przykładem jest także umieszczenie diamentu w ciepłej wodzie. Prawdziwy kamień nie przewodzi ciepła, dlatego nie powinien przybrać temperatury wody, szczególnie przez dłuższy czas. Jeśli tak się jednak stanie, możemy mieć pewność, że mamy do czynienia jedynie z cyrkonią.

 

Prawdziwy brylant powinien być na tyle twardy, że można by go zarysować jedynie kolejnym diamentem. Dlatego jeśli egzemplarz, który próbujemy zweryfikować, posiada jakiekolwiek zewnętrzne zarysowania - jest podróbką.

 

Inaczej ma się kwestia w przypadku wnętrza klejnotu. Prawdziwy brylant z reguły posiada tzw. inkluzje. Są to niedoskonałości powstałe w sposób naturalny. Można je zauważyć gołym okiem, lecz niektóre dostrzegalne są dopiero pod lupą. Wytworzony sztucznie kamień będzie posiadał idealną strukturę.

 

Jak poznać diament? Pewność względem prawdziwości

 

Aby uzyskać 100% pewności, należy udać się do specjalisty w tej dziedzinie. Jubilerzy na całym globie posługują się dość złożoną zasadą względem weryfikacji diamentów. Jest to metoda 4C opisująca 4 właściwości diamentów - jednostka masy, czyli karat, barwę, czystość, a także szlif (z angielskiego carat, colour, clarity, cut). W przypadku posiadania certyfikatu te 4 informacje z pewnością będą tam zawarte.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię