Jakie są rodzaje prób złota?

Wyroby jubilerskie nieraz zachwycają i przyciągają uwagę nie tylko pięknym wzornictwem, ale również doskonałymi materiałami, które wyróżniają się czystością oraz niesamowitym wyglądem. Spośród licznych metali szlachetnych warto wyróżnić złoto, które jest jednym z najczęściej używanych materiałów w branży jubilerskiej. Dobrze wiedzieć, że w praktyce zawsze jest to stop złota z innymi metalami, dlatego dla rozpoznania czystości materiału wyróżnia się tzw. próby. W takim razie jakie są rodzaje prób złota?

Złota biżuteria jest bez wątpienia bardzo popularna i cechuje się uniwersalnością. Jest ponadczasowa, dlatego nie nudzi się i można ją nosić przez długie lata. Przeglądając poszczególne wyroby można zauważyć spore rozbieżności cenowe, mimo że waga produktów jest bardzo zbliżona, podobnie kształt i rodzaj obróbki. W tym przypadku różnicą jest najpewniej inna próba złota, a więc faktyczna zawartość pierwiastka Au (złota) w stopie. 

Rodzaje prób złota

Istnieją różne sposoby klasyfikacji wyrobów złotniczych. Najprostszym i najbardziej oczywistym sposobem jest, podobnie jak w przypadku srebra, określenie próby trzema cyframi (promilem), na przykład 500, co oznacza, że w danym stopie znajduje się 50% złota. Wyróżnia się też 7 podstawowych prób, najczęściej używanych w złotnictwie, oznaczanych od 6 do 0. Ostatnią techniką jest natomiast wyrażanie ilości Au w stopie w karatach, gdzie 1 karat odpowiada 1/24 zawartości złota, tak więc maksymalnie można się spotkać ze złotem 24-karatowym. 

Próby złota - 6 standardowych prób

Celem standaryzacji wyrobów jubilerskich wprowadzono 6 podstawowych prób złota, które są najczęściej wykorzystywane. 

6 - próba 333, zawierająca 33,3% złota w stopie
5 - próba 375, zawierająca 37,5% czystego złota
4 - próba 500, zawierająca 50% czystego złota
3 - próba 585, zawierająca 58,5% czystego złota
2 - próba 750, zawierająca 75% czystego złota
1 - próba 960, zawierająca 96% czystego złota
0 - próba 999, zawierająca 99,9% czystego złota

Próby złota - wyrażanie zawartości złota w karatach

Jak wspomnieliśmy wcześniej, zawartość złota w stopie wyraża się także w karatach, gdzie 1 karat to 1/24 zawartości wagowej Au w materiale. W jubilerstwie najczęściej wykorzystuje się 9 rodzajów.

8 karatów - próba 333
9 karatów - próba 375
10 karatów - próba 417
12  karatów - próba 500
14 karatów - próba 585
18 karatów - próba 750
22 karaty - próba 916
23 karaty - próba 958
24 karaty - próba 1000

Zgodnie z definicją, złoto 24-karatowe powinno zawierać 100% czystego Au, jednak w praktyce są to wyroby zawierające 99,999% złota, na przykład tzw. monety bulionowe.

Rodzaje prób złota i ich właściwości

We współczesnym jubilerstwie najczęściej można się spotkać z czterema próbami - 6 (333), 5 (375), 3 (585) i 2 (750). 

Złoto próby 333 jest najtańsze, ponieważ zawartość Au w wyrobie jest najniższa. Cechuje się niską plastycznością i możliwym szybkim śniedzieniem, ale z drugiej strony ma znaczną przewagę nad wyrobami wyższych prób - złoto 333 jest bardzo twarde, a więc biżuteria z niego wykonana jest wytrzymała. 

Złoto próby 585 natomiast cieszy się w Polsce najwyższą popularnością. Jest też lubiane przez jubilerów, ponieważ stanowi dobre połączenie wytrzymałości oraz dość wysokiej zawartości kruszca. To z tego materiału najczęściej tworzy się obrączki ślubne.

Złoto próby 750 jest rzadziej spotykane, ponieważ ma gorsze właściwości fizyczne. Jest bowiem bardzo plastyczne, a więc podatne na odkształcenia czy kruszenie. Cechuje się najbardziej intensywnym, żółtym kolorem. Niższe próby mają jaśniejszy odcień.

Potrzebujesz złotej biżuterii? Postaw na sprawdzony sklep! 

Jeżeli interesuje Cię złota biżuteria, to serdecznie zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty. Dysponujemy zróżnicowanymi wyrobami jubilerskimi, na przykład łańcuszkami, pierścionkami czy bransoletkami, które cechują się ponadczasowym wzornictwem i świetnym wykonaniem. Najczęściej korzystamy ze złota próby 3 (585).

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię