Na której ręce nosi się obrączki?

Obrączka to symbol małżeństwa i miłości. Większość osób nosi ją przez cały czas, dlatego bardzo ważne, aby była odpowiednio dopasowana. Ponadto istotne jest założenie jej na właściwą dłoń. W czasach starożytnych wierzono, że żyła prowadząca do serca, nazywana żyłą miłości, znajduje się na czwartym palcu u lewej dłoni. Twierdzono, że noszenie obrączki na palcu serdecznym zapewnia szczęśliwe małżeństwo i wieczną miłość. A więc na której ręce obrączka powinna znaleźć się po ślubie?
 

Obrączka ślubna – na której ręce powinna się znajdować? 

 
Tradycję wymieniania się obrączkami w trakcie ślubu rozpowszechnili na świecie Rzymianie. Według nich okrągła obrączka jest symbolem wieczności i nieśmiertelności oraz początku i końca. Choć obecnie noszenie obrączki nie jest już tak ważne, jak w dawnych czasach, to nadal wiele osób nie wyobraża ściągania jej na dłuższy czas. 
 
Mimo że tradycję zakładania obrączki na palec serdeczny zapoczątkowali starożytni, to zwyczaj ten obowiązuje do dziś. Jednak obecnie większość osób nosi obrączkę na prawej dłoni, a nie lewej. Na lewą dłoń obrączkę zakłada się we Francji, Wielkiej Brytanii, Słowenii, Słowacji, Turcji, Egipcie, Kanadzie, USA, Brazylii, Irlandii oraz Szwecji. Natomiast w Polsce, Hiszpanii, Danii, Norwegii, Austrii, Niemczech, Grecji, Wenezueli, Bułgarii i Chile, obrączka zakładana jest na serdeczny palec prawej dłoni. 
 

Dlaczego zakładamy obrączkę na prawą dłoń? 

 
Gdy już wiesz, na której ręce nosi się obrączkę w Polsce, zapewne zastanawiasz się, dlaczego nasz kraj odszedł od tej tradycji. Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy cofnąć się do czasów Powstań Narodowych. W tamtym okresie wszystkie osoby noszące obrączki przełożyły je z lewej na prawą dłoń, aby podkreślić żałobę po utraconej wolności i ojczyźnie. Aktualnie obrączki są przekładane na lewą dłoń wyłącznie w przypadku żałoby po małżonku. 
 

Na której ręce nosi się obrączkę ślubną i pierścionek zaręczynowy?

 
W Polsce są trzy tradycje dotyczące tego, jak nosić obrączkę ślubną i pierścionek zaręczynowy. Głównie zależy to od upodobań panny młodej oraz rozmiarów biżuterii, jednak według zwyczaju po ślubie obrączkę i pierścionek zaręczynowy nosi się: 
na tej samej ręce i tym samym palcu – wiele pań zakłada pierścionek i obrączkę na serdeczny palec prawej dłoni. Jeśli Ty również zamierzasz w ten sposób połączyć biżuterię, pamiętaj, aby podczas wyboru obrączki zwrócić szczególną uwagę na dopasowanie jej kształtu, koloru i stylu do pierścionka zaręczynowego. 
 
na tej samej dłoni, lecz na innym palcu – wiele kobiet twierdzi, że ta opcja jest znacznie wygodniejsza od powyższej. W tym przypadku należy przełożyć pierścionek zaręczynowy na palec środkowy, a obrączkę umieścić na palcu serdecznym. Pamiętaj jednak, że ta opcja wiąże się z koniecznością zmiany rozmiaru pierścionka u jubilera.
 
na obu dłoniach – aby uniknąć wizyty u jubilera, można założyć zarówno obrączkę, jak i pierścionek na palec serdeczny, jednak na różnych dłoniach. Ta opcja cieszy się dużą popularnością, gdyż jest wygodna i efektowna. 
 
Warto dodać, że według zasad savoir-vivre po ślubie pierścionek zaręczynowy trzeba przełożyć z prawej dłoni na lewą. Część kobiet całkowicie ściąga ten element biżuterii po ceremonii zaślubin, a to wielka szkoda, gdyż jest on cudowną pamiątką i wyjątkową ozdobą. Ponadto, pozostawiając pierścionek zaręczynowy na palcu, z pewnością sprawisz radość ukochanej osobie, która włożyła dużo wysiłku, aby podarować Ci jak najpiękniejszy dodatek. 
 
Sprawdź także: Pierścionki z diamentami
Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię