Oj te złoto....

Krótka historia złota

Złoto to bez wątpienia najpopularniejszy materiał, z jakiego wytwarza się biżuterię. Długo przed okresem spisanej historii było drogocennym i poszukiwanym metalem szlachetnym cenionym za jego połysk i trwałość. Według naukowców złoto wypłukiwano z piasku nawet 6 tysięcy lat przed naszą erą. Pierwsze złote ozdoby wykonywali już starożytni Egipcjanie i Babilończycy.

Złoto od zawsze budziło w ludziach ogromne emocje, było oznaką dobrobytu, piękna i władzy. Powodem dla którego od samego początku ten pierwiastek wyzwala w człowieku tyle emocji jest fakt, że występuje on niezwykle rzadko. Poza tym złoto charakteryzuje się pięknym jasnożółty kolorem o wyraźnym połysku, nie utlenia się w wodzie ani powietrzu. Dlatego od tysiącleci było drogocennym i poszukiwanym metalem szlachetnym, którego używano między innymi  w biciu monet, jubilerstwie i sztuce.

Współcześnie złoto ma dużo więcej zastosowań, używa się go w wielu gałęziach przemysłu: elektronice,medycynie,architekturze i sztuce, a nawet w przemyśle spożywczym.

Głównie jednak złoto kojarzymy z biżuterią, każda kobieta mogłaby wymienić wiele zalet, za które ceni swoją złotą biżuterię.

Jednak nie każdy wie, że złota biżuteria nie jest wytwarzana z czystego pierwiastka złota, który w swojej materii jest niezwykle plastycznym i ciągliwym metalem.

Dlatego, aby złoto było twardsze i w rezultacie nadawało się do tworzenia biżuterii, która będzie służyła przez lata i zachwycała nienagannym pięknem dodawane są inne stopy metali. Wynalezienie stopów metali, znacznie ułatwiło pracę złotnikom i pozwoliło na wdrożenie nowych technik w sztuce jubilerskiej. Dodatki w stopach metali powodują, że złota biżuteria staje się bardziej odporna na zarysowania i zniszczenia, dużo łatwiej jest także poddać ją obróbce.

Najpopularniejsze próby złota w Polsce

Aby ustandaryzować ilość złota i ilość domieszki w stopie , wprowadzono tzw. próby złota, czyli za ich pomocą określono zawartość głównego składnika w stosunku do pozostałych stopów metali. Stąd właśnie wzięły się próby złota. W Polsce najpopularniejsze są próby ''585'' i ''333'', mniej powszechną i bardziej plastyczną jest próba ''750'', czyli 18 karatowe złoto.
Skupmy się więc na najpopularniejszych próbach, co więc oznacza, że próba „585”i „333” ?
Nie mniej nie więcej jak to, że wyższa próba złota ''585'' zawiera w stopie 58,5% czystego złota, natomiast próba „333” – zawiera w stopie 33,3% czystego złota. Drugą popularną metodą określania zawartości złota w stopie są karaty, gdzie 24 karatowe złoto to próba 1000, czyli tak zwane czyste złoto, próba ''585'' to 14 karatowe złoto, natomiast próba ''333'' odpowiada 8 karatom złota.


Poniżej ''ściąga''

  • pierwsza próba złota - ''916''
  • druga próba złota - ''750''
  • trzecia próba złota - ''585''
  • czwarta próba złota - ''500''
  • piąta próba złota - ''375''
  • szósta próba złota - ''333''
Istnieje jeszcze inny podział czystości złota, określanej w karatach, gdzie 1 karat odpowiada zawartości wagowo 1/24 czystego złota w stopie:
 
  • 24-karatowe - próba ''1000'' (z definicji)
  • 22-karatowe - próba ''916''
  • 18-karatowe - próba ''750''
  • 14-karatowe - próba ''585''
  • 12-karatowe - próba ''500''
  • 10-karatowe - próba ''417''
  • 9-karatowe - próba ''375''
  • 8-karatowe - próba ''333''


Kolory złota

  • Żółty kolor
Naturalny, żółty kolor. Najbardziej popularnym odcieniem jest oczywiście złoto o barwie żółtej. Umiejętne połączenie tego metalu ze srebrem i miedzią sprawiają, że biżuteria zachowuje barwę zbliżoną do naturalnego koloru kruszcu. Ze względu na swój jasny i ciepły odcień, tego typu biżuteria idealnie podkreśla wygląd pań o letnim i jesiennym typie urody – jasnej, porcelanowej bądź złocistej cerze oraz brązowych lub zielonych oczach. Warto łączyć złote ozdoby z ubraniami w pastelowych barwach - odcieniach różu, czerwieni, brązu i moreli. Wybierając złotą biżuterię z kamieniami szlachetnymi, zdecyduj się na tą z białym lub żółtym oczkiem – złoto to naturalna oprawa dla diamentów.
 
  • Różowy kolor
Czerwone i różowe złoto było wyjątkowo popularne w czasach PRL-u, gdyż wtedy masowo sprowadzano ozdoby z tego stopu z Rosji. Dziś ten odcień z powrotem wraca do łask, wypierając nawet biżuterię z białego złota. Swoją barwę, różowe złoto zawdzięcza dużej ilości miedzi, która dominuje nad innymi dodatkowymi metalami. Wbrew obiegowej opinii różowy odcień jest tak samo wartościowy jak żółty, gdyż proporcje metali szlachetnych i nieszlachetnych w stopie nie zostają zaburzone. Tego typu biżuteria prezentuje się wyjątkowo okazale w połączeniu z czerwonymi stylizacjami. Panie, które preferują bardziej "bezpieczne" barwy, mogą połączyć je z beżem, brązem i kolorem cynamonowym.
 
  • Biały kolor
Białe złoto dla miłośników srebra i platyny.
Biały odcień złota powstaje poprzez połączenie go z cynkiem i niklem lub palladem. Wtedy otrzymujemy "wybielone" złoto, które barwą bardzo przypomina srebro, choć jest nieco bielsze i o wiele bardziej błyszczące. Z reguły zarówno białe złoto, jak i srebro pasują do osób o nieco chłodnym kolorycie skóry, choć oczywiście wszystko zależy od indywidualnych upodobań noszącej je osoby. Dawniej uważano, że nie powinno się łączyć biżuterii w różnych odcieniach, obecnie nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by nieco poeksperymentować. Dlatego warto łączyć ozdoby z żółtego, białego i różowego złota w dowolnej konfiguracji, na przykład w postaci kilku łączonych pierścionków.
Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię